İRFAN UZUN SİVAS MADIMAK KATLİAMI ANMASINDA KONUŞTU

Türkiye İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve Adalet Birlik Partisi (AB PARTİ) Genel Başkanı İrfan Uzun, Sivas Madımak Katliamında yaşanan olaylarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu

"Saygıdeğer Kardeşlerim,

Bugün burada, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta yaşanan Madımak Katliamı’nı anmak için bir araya geldik. Bu acı olay, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında gerçekleşti. Madımak Oteli, radikal İslamcı bir grup tarafından yakıldı ve içeride bulunan 33 yazar, ozan, düşünür ve 2 otel çalışanı yanarak ya da dumandan boğularak hayatını kaybetti.

Bu trajik olay, insanlık adına bir utanç anısıdır ve unutulmamalıdır. Aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin gibi değerli isimler vardı. Onların anısını yaşatmak ve bu acıyı unutmamak için buradayız.

Madımak Katliamı ana davası 2012 yılında zaman aşımına uğratıldı. Ancak unutulmamalıdır ki, insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı söz konusu değildir. Bu katliamın gerçek suçlularının hesap vermesi için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Din ve inanç özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi evrensel insan hakları prensiplerini yok sayan ve farklılıkları çoğulculuk unsuru olarak görmeyip tekçi, baskıcı bir sistemi tesis etmek isteyen politikalar ve uygulamalar, Sivas Madımak Katliamı’na yol açmıştır. Bu acı olayın tüm boyutlarıyla etkili bir şekilde soruşturulması ve gerçek sorumluların bulunup yargı önüne çıkarılması gerekmektedir.

Burada hayatını kaybeden hepimizin ailelerinin büyüğüdür. O davadan o gün buradan canlı kurtulan kişilerinde travmalarını Unutmadık Unutmayacağız, unutturmayacağız!

Maide suresinin 5/32. Özellikle ayetin mealen “Kim haksız yere bir cana kıyarsa bütün insanlığı öldürmüş gibi olur” kısmı İslam’ın insanın canına verdiği önem bağlamında dikkatlere sunulmaktadır.

 Barış, hoşgörü ve birlikte yaşama iradesiyle, bu tür acıları bir daha yaşamamak dileğiyle Madımak Katliamı'nda hayatını kaybeden canları saygıyla anıyor ve bir daha yaşanmaması için gelin canlar bir olalım diyoruz. Rabbim Ülkemizi Korusun, Rabbim Milletimizi Korusun" Dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir