ADALET BİRLİK PARTİSİ GENEL BAŞKANI İRFAN UZUN “SORUŞTURMAYI HAKLI GÖRÜYORUM”

TTB (Türk Tabipleri Birliği) Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın, yaptığı açıklama ile ilgili soruşturma başlatıldı. Geçtiğimiz günlerde, Fincancı, terör örgütü PKK'nın propagandasını yapan bir kanalın katıldığı canlı yayınında, Türk Silahlı Kuvvetlerini 'kimyasal silah' kullanmakla suçlamıştı.

IMG_20221025_164720

Irak'ın kuzeyinde düzenlenen operasyonda öldürülen 17 teröristi aklamaya çalışan Fincancı, teröristlerin cesetlerini incelediğini söyleyerek, "Daha önce de incelemiştim. Sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan birisi kullanılmış durumda." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı, "Tabipler Birliği Başkanı ile ilgili yargı harekete geçmiştir. Bu ismin (Türk Tabipleri Birliği) gerekirse yasal düzenlemeyle değiştirilmesini sağlayacağız." dedi.

Adalet Birlik Partisi Genel Başkanı İrfan Uzun, yaptığı açıklamada “Tabipler Birliği Başkanı Fincancı’nın yaptığı açıklama, ülkenin bütünlüğünü bozmaya yönelik bir yaklaşımdır. Diyelim ki böyle bir durum gerçek olsaydı, kendisinin bir bilim insanı olarak çıkıp ispatlanabilir verilerle gerekli kurumlara resmi yollardan şikayetlerini bildirmesini beklerdim. Evet, ben de ülkede ifade özgürlüğünün olması gerektiğini savunuyorum. Ancak, gerek açıklamanın yapıldığı kanal, gerekse açıklamanın yapılış şekli kişinin terör propagandası yapmaya çalıştığının göstergesidir. Ulusal bir  kanalda, elinde ispatlanabilir verilerle bu açıklamayı yapmış olsaydı, bir hukukçu olarak bu durumun incelenmesi gerektiğini düşünürdüm ancak TTB Başkanı Fincancı’nın yaptığı açıklama, iftira niteliğinde kalmıştır. Ülkemin cumhurbaşkanı adayı olarak bu soruşturmanın başlatılmasını haklı görüyor ve en ufak noktasına  kadar inceleme yapılmasının gerektiğini düşünüyorum.”

TSK envanterinde kimyasal silah olmadığını hatırlatan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Olmayan şeyi nasıl kullanacağız?" diyerek tepki gösterdi.  Akar; konuyla ilgili şikâyetlerini  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirerek hukuki sürecin başlatıldığını aktardı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK), 'kimyasal silah' iftirasına tepki yağıyor. Fincancı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılırken 28 tabip örgütü yayınladıkları ortak bildiriyle TTB Başkanı Fincancı'yı istifaya davet etti. Afyon,  Aksaray,  Amasya,  Denizli, Giresun,  Kahramanmaraş,  Karaman,  Kayseri,  Kırşehir, Konya, Kütahya, Erzurum, Kars, Gümüşhane, Bayburt,  Ardahan, Iğdır, Malatya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Artvin, Sakarya, Samsun, Tokat, Yozgat ve  Zonguldak Tabip Odası ile İzmir Hekim Güç Birliği Grubu ve Tabip-Sen'in ortak bildirisinde şu ifadelere yer verildi "Türk devletinin bekasına kastetmek amacıyla ülke sınırlarımız dışındaki düşmanlarımız tarafından kurulan terör örgütüne karşı, gücünü bu asil milletin sinesinden alan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı meşru müdafaayı, iftiralar atarak karalayan zihniyeti şiddetle kınıyor, TTB Başkanı'nı derhal istifaya davet ediyoruz." Kocaeli Tabip Odası da Fincancı'nın sözlerini kınadıklarını beyan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir