Cumhurbaşkanı Adayı Sayın İrfan UZUN’un 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlaması münasebetiyle yayımladıkları mesajları

Egitim-Öğretim

Cumhurbaşkanı Adayı Sayın İrfan UZUN’un 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlaması münasebetiyle yayımladıkları mesajları:

“Kalkınma ve ilerleme yolunda, Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracak en temel güç eğitimli, nitelikli insan gücüdür. Bu anlayışla, eğitim her zaman öncelikli meselelerimizden biri olmalıdır.

Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan ülkemizin, başarılı ilerleyişini sürdürebilmesi ve Eğitime verilecek önem ve değerin hedeflerine ulaşabilmesi için eğitim yatırımlarının artırılması, eğitimdeki kalitenin yükseltilmesi ve çağın gereklerine uygun olarak eğitim anlayışının yenilenmesi elzemdir.

Dünyanın en iyi kulelerini de yapsak, altın kaplamalı binalar da inşa etsek, bunun hiçbir önemi yok. Önemli olan öğrenciye el veren, ona dokunan öğretmendir ”diyen Uzun Özellikle son dönemde hayata geçirilen kısa vadeli politikalar, Türkiye’deki eğitim sistemi, özel okulları, Temel liseleri, sınav odaklı eğitim sistemini ve Eğitim Fakültelerinin yetersizliği sonucunda eğitim alanında ulaştığımız seviye Muasır Medeniyetler seviyesinin çok altındadır.

Türkiye’de eğitim fakültelerimiz yeniden reorganize olmalıdır. Öğretmen yetiştiren kurumlarımızı mutlaka günün yaşam ve koşullarına uygun hale getirmeliyiz. Öğretmenlerimizi artık yüksek lisans mezunu olarak hayata geçirmeliyiz. Eğitim fakültelerinde, yeniden çağın gereksinimlerine uygun öğretmen anlayışının getirilmesi lazım. Aslında bu yetmez. Uluslararası alanda öğretmen yetiştirmeliyiz.

Geleceğimizin teminatı çocuk ve gençlerimizin iyi bir eğitim alması, kaliteli bir meslekî eğitimin yanı sıra, gelişmeye ve araştırmaya açık bir bakış açısına sahip olabilmeleri, özgüveni yüksek, millî ve manevi değerlerine bağlı nesiller yetiştirilmesi için bütün imkanlarımızı seferber etmeliyiz.

Tüm çocuk ve gençlerimizin fırsat eşitliği içinde eğitim-öğretim olanaklarından faydalanabilmesi için çalışmalar yapmaya, özel sektör temsilcilerinin ve hayırsever vatandaşlarımızın da desteğiyle, eğitim alanında önemli atılımlar gerçekleştirmeye, bu alanda yeni reformlarla günün ihtiyaçlarına uyum sağlayacak çalışmalara el atmaktayız.

Başta ailelerimiz olmak üzere, çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz, okul idarecilerimiz ve eğitim camiasının tüm mensuplarının hedeflerimize ulaşma yolunda, Partimize destek vermeleri ve güç birliği yapmaları bizler için büyük önem taşımaktadır.

Bu düşüncelerle, 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz başta olmak üzere bütün eğitim camiamıza başarılar diliyor, tüm vatandaşlarımı saygı ve sevgi ile selamlıyorum. “ ifadelerine yer verdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir